.

Najczęstsze przyczyny usterek instalacji wentylacyjnych

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do konieczności zapewniania domownikom czy pracownikom dostępu do czystego i świeżego powietrza. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem staje się zastosowanie wentylacji mechanicznej, która nierzadko przewyższa możliwości tej naturalnej. Każde urządzenie jednak od czasu do czasu przestaje funkcjonować prawidłowo, czego powodów może być kilka. Warto mieć świadomość, z jakimi trudnościami przyjdzie nam się mierzyć, kiedy zdecydujemy się właśnie na system mechaniczny. Oczywiście zawsze warto polegać na wiedzy i doświadczeniu takich usługodawców jak serwis wentylacji, którego pracownicy bez większych trudności poradzą sobie nawet z największymi usterkami – niektórych napraw nie powinniśmy wykonywać na własną rękę, ponieważ często wymaga to specjalistycznej wiedzy lub po prostu zastosowania odpowiednich narzędzi, którymi prawdopodobnie nie dysponujemy.

Brud – największy przeciwnik wentylacji

Wbrew pozorom brudny i zakurzony kanał wentylacyjny nie zawsze musi oznaczać, że właściciel go zaniedbuje. Niekiedy po prostu nie mamy dostępu do wszystkich jego zakamarków. To właśnie w nich osadzają się nieczystości, które nie dość, że są przyczyną gwałtownego obniżania jakości dostarczanego powietrza, to jeszcze mogą być bezpośrednim powodem usterki. Czyszczenie wentylacji jest oczywiście tym trudniejsze, im dłuższy jest kanał wentylacyjny. W ogromnej hali produkcyjnej czyszczenie go samemu, bez odpowiedniego sprzętu, jest w zasadzie niemożliwe. W takiej sytuacji bez dwóch zdań powinniśmy zgłosić się do serwisantów świadczących tego rodzaju usługi. Szybkie i fachowe przywrócenie wysokiej jakości powietrza z pewnością zostanie docenione przez wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu. Warto pamiętać o cyklicznym wymienianiu wszystkich filtrów powietrza, na których zawsze zostają nieczystości. Jeśli są one mocno zabrudzone, to może dojść do zauważalnej straty ciśnienia wewnątrz elementów instalacji, co oczywiście będzie się wiązało ze znacznym ograniczeniem przepustowości powietrza.

Pozostałe przyczyny usterek

Brud to najczęstszy powód uszkodzeń w instalacjach wentylacji mechanicznej, chociaż oczywiście nie jedyny. Do równie częstych przyczyn należą chociażby nieszczelności komponentów. Bywa, że winę za to ponoszą nieprofesjonalni monterzy, chociaż czasami jest to wynik braku szczelności między przewodami a innymi elementami instalacji. Przewody te są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, więc nawet nieuważny pracownik czy domownik może przyczynić się do takiej usterki. Z tego powodu nie wolno ich też zbytnio zginać. To doskonały przykład na to, dlaczego montażem takich systemów powinni zajmować się wyłącznie fachowcy. Kolejnym fundamentalnym aspektem mającym wpływ na odpowiednie funkcjonowanie instalacji jest właściwy rozmiar otworów, dzięki którym powietrze może być równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Na końcu warto wskazać niedostateczną izolację termiczną wymiennika ciepła, centrali, w której znajduje się wymiennik albo przewodów powietrznych. Efekty tej usterki są bardzo szybko odczuwalne poprzez znaczne obniżenie temperatury powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. Powyższe przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej, a już widać, o jak skomplikowanych systemach tutaj mówimy. Na szczęście istnieją odpowiednie przedsiębiorstwa, do których należy m.in. wrocławska firma Nurtex Serwis świadcząca usługi nie tylko z zakresu konserwacji systemów wentylacyjnych, naprawa klimatyzacji także nie stanowi dla nich problemu. W obszarze wentylacji oraz klimatyzacji najlepiej zdać się na doświadczonych fachowców.