.

Z czym wiąże się posiadanie klimatyzacji w domu?

Coraz częstsze fale upałów w letnich sezonach skłaniają wiele osób do zakładania klimatyzacji we własnych lokalach. W miejscach użytku publicznego są one już całkowitym standardem, wiele wskazuje na to, że powoli stają się absolutną normą również w domach. Rozwiązanie to wiąże się oczywiście z ogromnym udogodnieniem, jednak musimy pamiętać, że należy je odpowiednio konserwować, ponieważ w innym wypadku może się okazać, że klimatyzator szybko zacznie się psuć, a do naprawienia usterek w takim systemie zwykle potrzeba profesjonalistów, których zatrudnia fachowy serwis klimatyzacji. Warto zatem zadać sobie kilka pytań, zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia chłodzącego. Pomogą nam one określić, czy mamy w swoim lokum warunki do montażu klimatyzatora oraz czy będziemy w stanie przeprowadzać cykliczne czynności konserwujące. Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie, czy gdzieś w naszej okolicy mieści się serwis, w którego ofercie znajdą się tego rodzaju usługi naprawcze. Nie zapominajmy też o tym, że nawet jeśli urządzenie przez cały czas działa bez zarzutu, to co kilka miesięcy warto zrobić profilaktyczny przegląd.

Gdzie umieścić klimatyzator?

Jeśli jesteśmy zainteresowani posiadaniem klimatyzatora na własność, to musimy odpowiedzieć sobie na postawione wyżej pytanie. W większości przypadków będzie interesowało nas urządzenie montowane przy suficie. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, zatem dzięki takiemu umiejscowieniu zapewnimy sobie optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu. Przy suficie zachodzi też najwięcej procesów mieszania się mas powietrza. Nie zapomnijmy również o tym, aby nie umieszczać urządzenia bezpośrednio nad łóżkiem czy kanapą. W przeciwnym razie narazimy siebie oraz domowników na bezpośredni kontakt z nadmuchem zimnego powietrza, co może skończyć się przeziębieniem. Podczas szukania optymalnej przestrzeni zwróćmy także uwagę na to, aby serwisanci mieli wystarczająco miejsca na komfortowe wykonywanie obowiązków, co oczywiście skróci czas i zwiększy wydajność ich pracy. Jeśli znajdziemy taki punkt na ścianie, w którym bez żadnych przeciwwskazań można umiejscowić urządzenie, to wystarczy tylko zgłosić się do serwisantów, dzięki którym montaż klimatyzacji przebiegnie bez najmniejszych kłopotów. Zdecydowanie nie powinniśmy robić tego samodzielnie.

Jak dbać o klimatyzator?

Jeśli interesuje nas domowa klimatyzacja, to z pewnością będziemy szukać informacji oraz porad dotyczących właściwych sposobów na czyszczenie urządzenia, a także na odpowiednią konserwację. Zacznijmy od tego, że przynajmniej raz w tygodniu należy przetrzeć panel, z którego wydobywa się chłodne powietrze. Gromadzą się tam roztocza – przy dłuższym kontakcie niekorzystnie wpływają na układ oddechowy. Na szczęście można wykorzystać do tego wilgotną szmatkę, zatem wystarczy poświęcić temu zaledwie minutę, z pewnością nie wydłuży to naszych standardowych domowych porządków. Pamiętajmy, żeby nie stosować tutaj żadnych preparatów ani środków chemicznych – mogą one uszkodzić klimatyzator. Nie zapominajmy również o elementach znajdujących się wewnątrz urządzenia. Co jakiś czas zwróćmy uwagę na to, czy filtr powietrza wciąż jest czysty, opróżniajmy tacę skroplin oraz oczyszczajmy skraplacz, parownik i przewody klimatyzacyjne. Jeśli nie chcemy tego robić sami, to zawsze możemy zgłosić się do serwisantów. Doskonałym przykładem profesjonalnej firmy zajmującej się serwisem, montażem oraz konserwacją klimatyzacji jest wrocławska firma Nurtex Serwis, której usługi z pewnością spełnią nasze oczekiwania.